1400/01/31
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدی آشنانی: مهمترین کار در عالم، شناخت عظمت انسان توسط خودش است
جلسه سوم از سلسله مباحث معرفتی قرآن به مناسبت ماه مبارک رمضان، روز دوشنبه 30 فروردین در سامانه اسکای روم دفتر نهاد برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدی آشنانی: مهمترین کار در عالم، شناخت عظمت انسان توسط خودش است

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، روز دوشنبه 30 فروردین 1400، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدی آشنانی در جلسه سوم از سلسله مباحث معرفتی قرآن با ذکر اینکه ماه مبارک رمضان ماه خود شناسی و خود سازیست، گفت: خداوند این ماه مبارک را برای بازگشت به خود قرار داده است.
ایشان در ادامه بیان داشت: انسان اگر بخواهد به تکامل برسد نیاز دارد که از خود آگاه شود و بداند درونش چه می گذرد. اینجاست که ضرورت خود آگاهی و خود شناسی مشخص می شود. برای خود شناسی انسان باید ابتدا احساسات خود و ریشه درد های روانی و عاطفی را بشناسد.
دکتر محمدی آشنانی جنگ درون را عامل هدر رفت انرژی خواند و 80 درصد انرژی انسان ها را صرف چالش با خود و درگیری با خویش عنوان کرد و انواع خود شناسی را در سه قسمت بیولوژیک، روانشناختی و وحیانی برشمرد.
وی در ادامه به بیان عوالم 4 گانه عالم هستی؛ مادی، مثالی، عقلی و الهی پرداخت و اظهار داشت: انسان هم موجودی 4 مرتبه ایست؛ جسم، خود آگاه، نا خود آگاه و روح انسان، که این روح انسان هاست که انسان را خلیفه الله می کند. انسان بدون این روح نمی تواند سفر تکامل را طی کند و ماه مبارک رمضان برای تفکر در این موضوع و پرورش روح است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدی آشنانی در ادامه اظهار داشت: خداوند هر چیزی را که در عالم ماده قرار داده، در وجود ما به صورت پیشرفته قرار داده است. به همین دلیل است که برخی وجوه غریضی و جسمی انسان ضعیف تر از بقیه حیوانات است. زیرا انسان جامعیت دارد، قوس نزولی را طی می کند و از عالم لاهوت به جبروت، ملکوت و ناسوت نزول می کند و دوباره این مسیر را به صورت صعودی طی می کند تا به خدا برسد.
ایشان در خاتمه به بیان جایگاه انسان در جهان هستی پرداخت و مهمترین کار در عالم را شناخت عظمت انسان توسط خودش دانست.


نظرات کاربران
کد امنیتی