1400/02/06
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدی آشنانی: اگر خود را بشناسید، رسالت شما در دنیا مشخص می شود
جلسه پنجم از سلسله مباحث معرفتی قرآن به مناسبت ماه مبارک رمضان، روز یکشنبه 5 اردیبهشت در سامانه اسکای روم دفتر نهاد برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدی آشنانی: اگر خود را بشناسید، رسالت شما در دنیا مشخص می شود

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، روز یکشنبه 5 اردیبهشت 1400، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدی آشنانی در جلسه پنجم از سلسله مباحث معرفتی قرآن با اشاره به اهمیت خود شناسی و خود سازی، گفت: ما باید خود را بشناسیم، این منِ درون من کیست؟ امیرالمومنین می فرماید تو فکر می کنی همین اندام کوچک هستی؟ خیر، همه عالم هستی در آن قرار دارد.
ایشان در ادامه اظهار داشت: یکی از مشخصه های این من، اختیار است که می تواند انتخاب کند و اراده و تصمیم خود را به اجرا بگذارد.
وی در ادامه گفت: در تحقیقات روانشناسی این مطرح می شود که انسان ها از جهات مختلف متفاوتند. انسانها در مقام ساماندهی کار و زندگی یا کنش گر هستند یا کنش پذیر. اگر خود را بشناسید رسالت شما در دنیا مشخص می شود.
دکتر محمدی آشنانی در ادامه افزود: برخی افراد برونگرا هستند و اتفاقاً آدم های موفقی هستند، چون خداوند متعال عنایت هایش را از طریق ارتباطات می دهد. باید بتوانیم هم با خود، هم با خدا و هم با دیگران ارتباط بگیریم. افراد برونگرا از تنهایی گریزانند، شفافیت دارند و اطلاعات خود را خیلی راحت در میان می گذارند، تصمیم گیری فوری می کنند، بسیار سخن می گویند و...
وی تصریح کرد: 40 درصد افراد درونگرا هستند. افراد درونگرا ارتباطات کمتری دارند و مسائل کوچک مدت ها ذهن آنها را اشغال می کند. لذا از تنهایی بیشتر لذت می برند. سخت تصمیم می گیرند و ریسک پذیر نیستند. اما در جهت خلاقیت و ابداع بسیار استعداد دارند. ابداعات و کشفیات بشر توسط افراد درونگرا انجام شده است.
ایشان در پایان گفت: حسی ها حافظه خوبی دارند اما شمی ها به امور کلی می پردازند. نظام هستی به هر دو نوع احتیاج دارد. در تصمیم گیری ها باید هر دو را لحاظ کنیم. اینجاست که خود شناسی کاملاً می تواند شما را به خودتان نزدیک کند و شما به نقطه تعادل نزدیک می شوید.


آخرین خبرها
پر بازدیدترین خبرها
سامانه‌های نهاد
نظرات کاربران
کد امنیتی