1400/02/19
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر معصومی: عقل و آزادی؛ زیرساخت های آرمان‌شهر قرآنی اند
جلسه دهم از سلسله مباحث معرفتی قرآن به مناسبت ماه مبارک رمضان، روز شنبه 18 اردیبهشت در سامانه اسکای‌روم دفتر نهاد برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر معصومی: عقل و آزادی؛ زیرساخت های آرمان‌شهر قرآنی اند

به گزارش روابط‌عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، روز شنبه 18 اردیبهشت 1400، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر معصومی در جلسه دهم از سلسله مباحث معرفتی قرآن به بیان ویژگی‌های جامعه آرمانی و آرمان‌شهر پرداخت و گفت: مکاتب فکری، فلسفی و ادیان مختلف هم به ارائه تصویری از آرمان‌شهر و جامعه آرمانی پرداخته‌اند که در اکثر این موارد جامعه آرمانی باید تحقق پیدا کند. در آیات مختلف قرآن نیز به آن اشاره شده است. دین همیشه در تلاش است تا جامعه را به جامعه آرمانی هدایت کند.
ایشان در ادامه با بیان اینکه چگونه می‌شود دین‌دار شد و به این جامعه دینی و آرمانی ورود کرد، گفت: زیرساخت های این شهر، عقل و آزادی است. برای ورود به این جامعه باید ابتداییات اصول دین را باور داشت و اصول دین را با عقل درک کرد. در روایت داریم خداوند عقل آفرید و عقل تابع حق است و فرمود تو را معیار قرار می‌دهم و انسان را با تو نجات خواهم داد و با تو عقوبت خواهم کرد.
وی در ادامه افزود: درواقع عقل بزرگ‌ترین سرمایه بشری است که باید معیار قرار بگیرد. ازآنجاکه عقل عنصر مشترک بین همه بشر است، می‌توان براساس آن یک جامعه آرمانی ایجاد کرد. اگر جامعه‌ای این سرمایه وجودی خود را فعال نکند آن جامعه آرمانی قرآنی شکل نمی‌گیرد. انسانِ ایده‌آلِ جامعه قرآنی، گوشی برای شنیدن دارد و عقلی برای حلاجی مسائل. جامعه قرآنی جامعه ایست که پرسشگر است، تفکر و تحقیق می‌کند تا به حق مطلب برسد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر معصومی در پایان شرایط کنونی جامعه و ارتباطات گسترده را عاملی برای کمک به بیان عقاید دانست و اظهار داشت: باید از این فضا برای پاسخ‌دادن به شبهات و آشناکردن همه جهان از نظرات اسلامی و اخلاقی اسلام استفاده کرد. دین‌داران ما باید آماده باشند تا پرسش‌های مختلف را پاسخ دهند و با عقل به مقابله شبهات و خطاها بروند.


آخرین خبرها
پر بازدیدترین خبرها
سامانه‌های نهاد
نظرات کاربران
کد امنیتی