1400/05/09
برگزاری مراسم جشن عید غدیر ویژه دانشجویان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران
به همت رابط بین‌الملل نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، مراسم جشن عید غدیر ویژه دانشجویان بین‌الملل، در تالار رازی دانشکده داروسازی برگزار شد.
برگزاری مراسم جشن عید غدیر ویژه دانشجویان بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران

به گزارش روابط‌عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، در ابتدای این مراسم که از ساعت 14 روز چهار‌شنبه 6 مرداد 1400 در تالار رازی دانشکده داروسازی برگزار شد، دکتر محمدحسین نیکنام، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به تفسیر قرآن پرداخت.
در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدقریشی، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، ضمن عرض تبریک ایام خجسته غدیر به دانشجویان بین‌الملل گفت: امیدوارم در مدتی که در ایران تشریف دارید فرصت لازم را برای آشنایی با فرهنگ ایران اسلامی پیدا کنید. یکی از عیدهای بزرگ ما در ایران، عید غدیر، روز انتخاب یک انسان برای ادامه راه پیامبر است.
ایشان در ادامه اظهار داشت: ما در زندگی شخصی و اجتماعی خود، هر روز برای حل مسئله یا مشکلی تلاش می‌کنیم. چرا که دنیای ما دنیای مسائل و مشکلات است. شما نیز که در حال تحصیل هستید، بنا بر این است که برای حل مشکلات بهداشتی و آماده‌کردن یک زندگی سالم برای انسان‌ها تلاش کنید. انسان‌های دیگری هم مشغول همین کارند. عده‌ای خانه می‌سازند، عده‌ای کشاورزی می‌کنند، عده‌ای امنیت مردم را پاسداری می‌کنند. در میان این کارهایی که انسان‌ها انجام می‌دهند فریادی بلند می‌شود که ای انسان‌ها لحظه‌ای تأمل کنید. آن فریاد به ما می‌گوید که شما غیر از حفظ سلامتی، ساخت خانه، تولیدمثل و حفظ امنیت، اهداف بزرگ دیگری دارید. آن فریاد این است: «اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ * خَلَقَ الْإِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍ - بخوان به نام پروردگارت که جهان را آفرید، همان کس که انسان را از [نطفه و سپس‏] خون بسته آفریده است» او به ما می‌گوید شما در این جهان برای هدف‌های بزرگ آمده‌اید، آمده‌اید تا خلیفه خدا بر روی زمین شوید، خودتان را ارزان نفروشید. او به ما می‌گوید شما آفریننده دارید، حامی دارید، رها شده نیستید، به دنبال شناخت‌های بزرگ باشید، به دنبال دانش‌های بزرگ باشید.
وی در ادامه با اشاره به حدیث قدسی: «یَا ابْنَ آدَمَ أَنَا غَنیٌّ لاَ أَفْتَقِرُ أَطِعْنی فیما أَمَرْتُكَ أَجْعَلْكَ غَنِیّاً لاتَفْتَقِرُ، یَا ابْنَ‌آدَمَ أَنَا حَىٌّ لاأَمُوتُ أَطِعْنی فیما أَمَرْتُكَ أَجْعَلُكَ حَیّاً لا تَمُوتُ؛ یَا ابْنَ‌آدَمَ أَنا أَقُولُ لِلشَّیْءِ كُنْ فَیَكُونُ أَطِعْنی فیما أَمَرْتُكَ أَجْعَلُكَ تَقُولُ لِلشَّیْءِ كُنْ فَیَكُونُ - ای فرزند آدم! من بی‌نیازی هستم که نیازمند نمی‌شوم؛ مرا در آنچه بدان امر کرده‌ام اطاعت کن تا تو را بی‌نیازی کنم که نیازمند نشوی. اى فرزند آدم! من زنده‌اى هستم كه نمى‌میرم، مرا در آنچه امر كرده‌ام اطاعت كن تا تو را زنده‌اى قرار دهم كه فنا نشوى. اى فرزند آدم! من چون چیزى را بخواهم، به آن مى‌گویم: باش! پس موجود مى‌شود؛ مرا در آنچه امر كرده‌ام اطاعت كن تا تو را چنین سازم كه هر چه را بخواهى، بگویی: باش! پس موجود شود.» گفت: شما که دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هستید، انصاف دهید و با خودتان تأمل کنید، اهداف امروز بشریت کجا و این پیغام بزرگ خداوند کجا؟ انسان‌ها برای کسب اندک مالی با هم می‌جنگند، برای گرفتن زمینی هم دیگر را می‌کشند. او به ما می‌گوید برای رسیدن به این هدف، من برای شما رسولانم را می‌فرستم که به شما علم یاد بدهند، من اراده کردم که شما مستضعفان را جانشین خودم بر روی زمین کنم و شما را ائمه و وارث زمین کنم، می‌خواهم این دنیا را محل اندیشیدن کنید، محل رشد انسان‌ها کنید. او می‌گوید خدا را اطاعت کنید و کسی که سخن خدا را می‌گوید نیز اطاعت کنید تا به این رستگاری برسید. علی (ع) در نهج‌البلاغه می‌گوید: خداوند پیامبران را می‌فرستد تا عقل‌های شما را رشد دهد، شما از این رشددهنده اطاعت کنید.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدقریشی در ادامه اظهار داشت: این انسانی که ما هر روز چند مرتبه به رسول بودن او شهادت می‌دهیم، در چنین روزی علی (ع) را جانشین خود قرار می‌دهد. انتخاب علی (ع) تنها انتخاب یک رهبر و رئیس‌جمهور ساده نبود، او بناست رسالت همه انبیاء را برای ساختن یک جامعه ایدئال به سرانجام برساند. حال اگر ما چنین روزی را عید می‌گیریم، برای این است که بگوییم ما هم می‌خواهیم این راه بزرگ الهی را دنبال کنیم. پیامبر اسلام راه ایجاد تمدن بزرگ را به ما یاد داد و آن هم انتخاب شایسته‌ترین انسان‌ها برای حاکمیت است.
مسئول نهاد در ادامه افزود: چرا خداوند در قرآن می‌گوید امروز من دین را برای شما کامل کردم؟ مگر تا آن روز قرآن نازل و کامل نشده بود؟ چرا با این کار کامل شد؟ چرا می‌گوید امروز کافران از دین شما مأیوس شدند؟ چون پیامبر دینش را بدون مجری، تنها نگذاشت. وظیفه همه مسلمانان این است که برای کار ناتمام پیامبر تلاش کنند و آن ایجاد تمدن بزرگ اسلامی است.
ایشان در پایان خاطرنشان کرد: خداوند می‌فرماید اگر راه او را که راه حقیقت، پاکی و سعادت است پیروی کردید، شما را در راهتان کمک خواهد کرد.
در ادامه اشتیاقی، مداح اهل‌بیت، به مدیحه‌سرایی پرداخت.
در پایان جوایزی به‌قیدقرعه به شرکت‌کنندگان در مراسم اهدا شد.


نظرات کاربران
کد امنیتی