1401/02/11
حجت‌الاسلام‌والمسلمین واحدی: اگر افراد تقوا پیشه کنند، برکات و نعمات الهی از اسمان و زمین بر آنها نازل خواهند شد
به همت شورای فرهنگی مسجد خوابگاه کوی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مراسم میلاد امام حسن مجتبی علیه‌السلام، یکشنبه 28 فروردین در مسجد امام علی (ع) خوابگاه کوی برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین واحدی: اگر افراد تقوا پیشه کنند، برکات و نعمات الهی از اسمان و زمین بر آنها نازل خواهند شد

به گزارش روابط‌عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، این مراسم پس از اقامه نماز مغرب و عشا، روز یکشنبه 28 فروردین 1401 در مسجد امام علی (ع) خوابگاه کوی برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین واحدی با بررسی موضوع تأثیر عملکرد و رفتار فردی و جمعی انسان‌ها در دنیا و آخرتشان و با اشاره به آیه 112 سوره نحل « وَضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا قَرْيَةً كَانَتْ آمِنَةً مُطْمَئِنَّةً يَأْتِيهَا رِزْقُهَا رَغَدًا مِنْ كُلِّ مَكَانٍ فَكَفَرَتْ بِأَنْعُمِ اللَّهِ فَأَذَاقَهَا اللَّهُ لِبَاسَ الْجُوعِ وَالْخَوْفِ بِمَا كَانُوا يَصْنَعُونَ - و خدا بر شما حکایت کرد و مثل آورد مثل شهری را که در آن امنیت کامل حکمفرما بود و اهلش در آسایش و اطمینان زندگی می‌کردند و از هر جانب روزی فراوان به آنها می‌رسید تا آنکه اهل آن شهر نعمت‌های خدا را کفران کردند، خدا هم به‌موجب آن کفران و معصیت طعم گرسنگی و بیمناکی را به آنها چشانید و چون لباس، سراپای وجودشان را پوشاند.» گفت: محمد بن یعقوب کلینی از علی بن ابراهیم و او بعد از سه واسطه از امام صادق علیه‌السلام نقل نماید که این آیه درباره قومی نازل شده که در کنار نهری به نام ثرثار زندگانی می‌کردند و یا این که در شهرى به نام ثرثار زندگى می‌نمودند و در کمال نعمت و خوشگذرانى و فراخى بودند تا جایی که از اثر کفران نعمت با نانى که از گندم درست می‌کردند، استنجا نموده و خود را با آن تمیز می‌نمودند و از نان‌هایی که استنجا می‌کردند تپه‌ای عظیم ایجاد شده بود تا این که مردى صالح و نیکوکار بر آن‌ها گذشت و دید زنى مشغول استنجاء بچه خود با نان گندم بوده است.این مرد گفت: چه شده است شما را؟ چرا از خداوند نمی‌ترسید و به این کیفیت کفران نعمت خداوند را می‌نمایید. آن زن گفت: چگونه ما را از گرسنگى می‌ترسانى در حالتى که نهر ثرثار همیشه در جریان است و ما از آن بهره برمی‌گیریم. چیزى نگذشت که آب آن نهر خشکیده شد و باران قطع گردید و نباتات زمین سوخت و وضع اهالى به بدبختى و گرسنگى و بیچارگى کشانیده شد و این آیه نازل گردید. تعبير «لِباسَ» در مورد گرسنگى و ترس، شايد به‌خاطر آن باشد كه اين دو همچون لباس، همه‌ى وجود و زندگى آنها را فراگرفته بود، چنان‌که تعبير «چشاندن» كنايه از نفوذِ آثار گرسنگى و ترس، در عمق وجود آنان است.

ایشان در پایان سخنان خود با بیان کارکرد رفتارهای اجتماعی انسان‌ها در دنیا و با اشاره به آیه 196 سوره اعراف «إِنَّ وَلِيِّيَ اللَّهُ الَّذِي نَزَّلَ الْکِتَابَ وَهُوَ یَتَوَلَّى الصَّالِحِينَ - مرا دوست و یاور به حقیقت خدایی است که این کتاب (قرآن) را فرستاده و اوست که نیکوکاران را دوستی و سرپرستی می‌کند.» گفت: صالح بودن، از جایگاه والایی نزد خداوند برخوردار است، تمام انبیا از صالحان بوده‌اند، «کُلٌّ مِنَ الصَّالِحِينَ» و آرزوی ملحق شدن به آنان را داشته‌اند، چنان‌که حضرت یوسف فرمود «تَوَفَّنِي مُسْلِماً وَ أَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ» و ما نیز در پایان هر نماز، به آنان سلام می‌فرستیم. «السلام علينا و على عباداللّه الصالحين». معبود واقعی کسی است که هم برنامه مشخّصی می‌دهد، «نَزَّلَ الْكِتابَ» هم در اجرا، رهروان را سرپرستی می‌کند. «یَتَوَلَّى الصَّالِحِينَ» در واقع این آیه کارکرد اجتماعی تقوا و ایمان را در دنیا بررسی و بیان می‌کند که اگر افراد تقوا پیشه کنند، برکات و نعمات الهی از اسمان و زمین بر آنها نازل خواهند شد.

در ادامه مراسم، مولودی‌خوانی توسط کربلایی عبادی، مداح اهل‌بیت، انجام گرفت.


نظرات کاربران
کد امنیتی