1400/02/12
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدقریشی: تقوا، لازمه موفقیت و تضمین درست بودن هر اقدام است
جلسه هفتم از سلسله مباحث معرفتی قرآن به مناسبت ماه مبارک رمضان، روز شنبه 11 اردیبهشت در سامانه اسکای روم دفتر نهاد برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدقریشی: تقوا، لازمه موفقیت و تضمین درست بودن هر اقدام است

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، روز شنبه 11 اردیبهشت 1400، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدقریشی در جلسه هفتم از سلسله مباحث معرفتی قرآن با اشاره به نحوه مسؤلیت زندگی و اداره حکومت اسلامی براساس روش امیرالمؤمنین، گفت: انسان باید فکر و عمل خود را با این بزرگواران تنظیم کند. خداوند در قرآن می فرماید علامت ها و ستارگانی قرار دادیم که راهتان را پیدا کنید و امام صادق می فرماید این علامات ما هستیم. یکی از نعمت های خداوند به ما این است که این علامت ها را قرار داده و ما را تنها نگذاشته است.
ایشان اظهار داشت: امیرالمؤمنین و امامان هدی مانند فانوس دریایی هستند و مردم باید خود را با آنها تنظیم کنند. ما مانند دانش آموزانی هستیم که نیاز به استاد راهنما داریم و معصومین استاد راهنمای ما هستند. در حدیث داریم که پیامبر و امیرالمؤمنین پدران این امت هستند، اگر با آنها همراهی کردید از هر کاستی و کژی محافظت می شوید و رستگار خواهید بود.
وی در ادامه گفت: یکی از مهمترین نامه هایی که از امیرالمؤمنین به دست ما رسیده، نامه او به مالک اشتر است. این نامه به دلیل شهادت مالک به دست معاویه می رسد و حدود 100 سال بعد در زمان عبدالعزیز منتشر و به دست شیعیان می رسد. در ابتدای این نامه امیرالمؤمنین خود را با نام بنده خدا معرفی می کند و همین نشان می دهد که بنده خدا بودن بالاترین رتبه هر انسان است. امیرالمؤمنین در این نامه به 4 مورد می پردازند؛ دریافت زکات و مالیات، حفظ امنیت، تربیت انسان ها و رشد و پیشرفت کشور.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدقریشی با اشاره به ثبت این نامه توسط سازمان ملل به عنوان اولین منشور مدیریت در جهان، گفت: امیرالمؤمنین در این نامه می فرماید اگر می خواهی بر مردم سرپرستی کنی اول باید تقوای الهی داشته باشی.
ایشان تقوا را لازمه موفقیت و تضمین درست بودن هر اقدام عنوان کرد و گفت: اگر تقوا باشد حاکم مسلمین یا مسئولین ادارات باید اطاعت از خدا داشته باشند و اطاعت از دیگران اگر با اطاعت خدا و شرع و قانون مخالفت داشته باشد نباید اطاعت کند.
وی در ادامه اظهار داشت: امیرالمؤمنین می فرماید انسان هیچگاه روی خوشبختی نخواهد دید مگر با تبعیت از خداوند متعال. اگر تبعیت خدا نباشد در کار، مال، مسئولیت و زندگی خود خوشبخت نخواهد شد و ممکن است ظاهر و سرابی از خوشبختی ببیند اما واقعی نیست.


آخرین خبرها
پر بازدیدترین خبرها
سامانه‌های نهاد
نظرات کاربران
کد امنیتی