1400/03/30
دکتر طباطبایی‌فر: طرح‌واره‌ها در اوایل زندگی شکل‌گرفته و باعث تجارب بعدی می‌شوند
به همت مدیریت امور روحانیون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، جلسه مجازی با عنوان «هیجان و انتخاب درست» ویژه ائمه جماعات دانشگاه‌های استان تهران روز چهارشنبه 26 خرداد در سامانه اسکای‌روم دفتر نهاد برگزار شد.
دکتر طباطبایی‌فر: طرح‌واره‌ها در اوایل زندگی شکل‌گرفته و باعث تجارب بعدی می‌شوند

به گزارش روابط‌عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه مجازی با عنوان «هیجان و انتخاب درست» ویژه ائمه جماعات دانشگاه‌های استان تهران از ساعت 14 روز چهارشنبه 26 خرداد 1400 به‌صورت مجازی و بر بستر اسکای‌روم دفتر نهاد برگزار شد.
در ابتدای جلسه دکتر طباطبایی‌فر، مشاور خانواده و مدرس مهارت‌های زندگی گفت: طرح‌واره در روان‌شناسی به معنای ساختار، قالب و چهارچوبی است که بر اساس واقعیت یا تجارب مختلف شکل می‌گیرد؛ این طرح‌واره‌ها در اوایل زندگی شکل‌گرفته و باعث تجارب بعدی می‌شوند، یعنی حفظ دیدگاهی باثبات درباره خود و دیگران، حتی اگر این دیدگاه نادرست یا تحریف‌شده باشد.
وی در ادامه اظهار داشت: طرح‌واره‌ها در پنج مورد بلا بر سر زندگی می‌آورد؛ رهاشدگی و بی‌ثباتی، افرادی که دچار روابط موازی می‌شوند، محرومیت هیجانی، نقص و شرم و بی‌اعتمادی و بدرفتاری.
ایشان در ادامه افزود: مدل‌های دیگر از طرح‌واره‌های فکری داریم که شامل؛ وابستگی بی‌کفایتی، آسیب‌پذیری نسبت به بیماری و ضرر، تحول نیافته و گرفتاری، شکست، استحقاق و خویشتن‌داری خود انضباطی ناکافی، جهت‌مندی، ایثار، پذیرش جویی و جلب‌توجه، منفی‌گرایی و بدبینی، بازداری هیجانی و تنبیه می‌شود.
دکتر طباطبایی‌فر در خاتمه گفت: در فضای انتخابات نسبت به یک سری مسائل اخلاق را رعایت کنیم. سرزنش کردن، القاکردن، القای گناه، القای ترس، تحقیر کردن، مقایسه کردن و ذهنیت بزرگ‌منش که من خیلی می‌دانم و می‌فهمم، مخالف اخلاق می‌باشد.


نظرات کاربران
کد امنیتی